• Ogród Japoński Wrocław

Rośliny z Dalekiego Wschodu, strumienie, stawy, drewniane mosty... Podobają Ci się takie atrakcje? W takim razie Ogród Japoński we Wrocławiu to idealne miejsce dla Ciebie. Sprawdź, gdzie się znajduje i jaka jest cena biletów wstępu. Przedstawiamy regulamin zwiedzania tego inspirowanego kulturą Japonii ogrodu i wyjaśniamy, co konkretnie można w nim zobaczyć.

Atrakcje w Ogrodzie Japońskim we Wrocławiu

Tak naprawdę historia Ogrodu Japońskiego sięga aż do 1913 roku. Jego budowę zainicjował hrabia Fritz von Hochberg, który był zafascynowany klimatami orientalnymi i nawiązał współpracę z ogrodnikiem z Japonii. Ich celem było zaprojektowanie harmonijnej, prostej przestrzeni, wpasowującej się w trendy architektury ogrodowej Bliskiego Wschodu. Stworzona przez nich kompozycja była częścią Wystawy Sztuki Ogrodowej, a po jej zakończeniu niemal całkowicie została rozebrana. Udało się zachować tylko część roślinności i alejek. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych postanowiono odbudować ogród. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, ponieważ to miejsce współcześnie cieszy się ogromną popularnością. Znajdziesz je na ulicy Mickiewicza 1.

Orientalne gatunki roślin

Miłośnicy przyrody zachwycają się widokiem roślin, które w Polsce bardzo rzadko spotykane są na co dzień. Japoński Ogród we Wrocławiu mieści w sobie między innymi drzewka niwaki, takie jak cyprysik tępołuskowy i ostrokrzew karbowanolistny. Znajdują się w nim także szupin chiński, miłorząb dwuklapowy, różne odmiany azalii i różaneczników. Łącznie można podziwiać tam około 200 gatunków roślin. Niektóre z nich pochodzą jeszcze z początków istnienia ogrodu. Tworzą wyjątkowy klimat i są starannie pielęgnowane przez doświadczonych ogrodników. Za utrzymanie ich odpowiedzialny jest Zarząd Zieleni Miejskiej.

Strumienie, kaskady i stawy

Ważną częścią przestrzeni jest system wodny, który obejmuje widowiskowe strumienie, kaskady i stawy. Elementy ogrodowej architektury często mają znaczenie symboliczne i są silnie zakorzenione w kulturze Bliskiego Wschodu. Atrakcje Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu pozwalają lepiej zrozumieć i poczuć tamtejszą filozofię. W stawie pływają karpie Koi, stanowiące symbol szczęścia i długowieczności. Te gatunki ryb rzeczywiście żyją bardzo długo, nawet do 70 lat. Zwiedzający mogą przechadzać się po drewnianych mostkach i kamiennych plażach, przejść obok męskiej i żeńskiej kaskady.

Bramy, kamienne latarnie i herbaciarnia

Oglądając Ogród Japoński warto zwrócić uwagę na mieszczące się tam bramy i kamienne latarnie. Niektóre z nich sprowadzone zostały z oryginalnych, azjatyckich ogrodów, powstały w osiemnastym lub dziewiętnastym wieku. Na listę atrakcji trzeba także wpisać herbaciarnię, gdzie można cieszyć się smakiem najlepszych herbat i naparów typowych dla kultury Bliskiego Wschodu. Istnieje opcja organizacji uroczystości rodzinnych i spotkań integracyjnych w tym miejscu. Bardzo często są tam urządzane profesjonalne sesje fotograficzne.

Ceny biletów i dojazd do Ogrodu Japońskiego

Aby wejść do ogrodu trzeba kupić bilet. Można zrobić to w kasie, która zlokalizowana jest przy samym wejściu. Cena wejścia do Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu zależy od rodzaju biletu. Przewidziano wejściówki normalne, ulgowe i rodzinne. Najtańsza opcja kosztuje 14 złotych. W ramach tej ceny można liczyć na co najmniej 2 godziny spaceru wśród drzew, kwiatów i strumieni. Ogród Japoński czynny jest sezonowo, od 1 kwietnia do 30 października, w godzinach od 9.00 do 19.00. Na miejsce dotrzesz autobusami linii 145 i 146 lub tramwajami stającymi na przystankach Hala Stulecia lub 8 Maja. Dostępne są tam automaty do kupowania biletów. Niedaleko zlokalizowany jest także parking dla samochodów, gdzie możesz bezpiecznie zaparkować swoje auto.

Regulamin zwiedzania Ogrodu Japońskiego

Jeżeli chcesz zobaczyć opisane wyżej atrakcje, musisz przestrzegać kilku zasad. Oczywiście, nie wolno dewastować zieleni. Nie zrywaj kwiatów, nie łam gałęzi, niczego nie przestawiaj. Nie wchodź do wody, nie pływaj w strumieniu i nie łów ryb. Na terenie Ogrodu Japońskiego nie można spożywać alkoholu. Zakazane jest także wchodzenie do środka z psem, ponieważ pupil mógłby poniszczyć rośliny i architekturę ogrodową. Dzięki przestrzeganiu wyżej wymienionych zasad, przestrzeń ogrodu zachowana jest w idealnym stanie, panuje tam spokój i porządek. Warto dodać, że część alejek składa się z drewnianych belek i kamiennych płyt, które trudno pokonać wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim. Na miejscu nie ma też toalety, ale jeśli jej potrzebujesz, wystarczy podejść do położonego w pobliżu budynku Centrum Kongresowego, obok Hali Stulecia.

Wybierz się do Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu

Lubisz kontakt z naturą i doceniasz jej piękno? Zabierz ze sobą znajomych i kupcie bilety do Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu. To dzięki takim atrakcjom warto odwiedzać to miasto. Jeśli szukasz wygodnego noclegu w dobrej lokalizacji, zarezerwuj apartament na doby. Wypoczniesz tam po zwiedzaniu wrocławskich ulic. Zapewniamy korzystne ceny i możliwość skorzystania z miejsca parkingowego.