Zarówno maluchy, jak i młodzież, osoby dorosłe i seniorzy uwielbiają odpoczynek w otoczeniu zieleni. Mieszkańcy Wrocławia oraz turyści chętnie przybywający do stolicy Dolnego Śląska mogą spacerować i aktywnie spędzać czas w aż 44 parkach. Przeczytaj artykuł i poznaj najładniejsze parki Wrocławia, np. Szczytnicki czy Południowy. Dowiedz się, które miejsca są szczególnie warte odwiedzenia.
Dlaczego warto spacerować po parku?
Przebywanie w otoczeniu natury może doskonale wpłynąć na samopoczucie. Bez względu na to, czy preferujesz piknik z przyjaciółmi, spacer z drugą połówką, czy aktywne spędzanie czasu solo, na miejsce swojego odpoczynku wybierz zielony teren. Przyglądanie się krajobrazom i słuchanie śpiewu ptaków sprzyja relaksowi.
We Wrocławiu do dyspozycji masz mnóstwo obszarów zieleni, wśród których znajdziesz ten, który najbardziej Cię zauroczy. Bez względu na to, w której dzielnicy miasta mieszkasz, w odległości kilku kilometrów od Twojego domu na pewno znajduje się jeden z 44 wyjątkowych terenów.
Park Szczytnicki
Zacznijmy od jednego z najstarszych, największych, najciekawszych i najładniejszych parków Wrocławia. To z pewnością Park Szczytnicki. Ten liczący ponad 100 ha obszar jest chętnie wybierany przez mieszkańców miasta na poranny jogging, popołudniowy spacer czy weekendowe spotkania z przyjaciółmi.
Jeśli wybierzesz się do Parku Szczytnickiego, możesz liczyć na mnóstwo atrakcji. Najbardziej znanym i najchętniej odwiedzanym obiektem, który się w nim znajduje, jest Hala Stulecia. Budynek nazywany perłą wrocławskiego modernizmu, który został w 2006 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, przyciąga organizatorów rozmaitych wydarzeń kulturalnych i sportowych.
Chętnie odwiedzanym miejscem, idealnym na spacery i jako plener fotograficzny, jest pergola. Tuż obok znajduje się Wrocławska Fontanna Multimedialna ‒ największa i najładniejsza fontanna w Polsce. Warto zobaczyć wyjątkowe pokazy dzienne i nocne odbywające się przy różnorodnych typach muzyki.
Będąc w Parku Szczytnickim, powinieneś także udać się do Ogrodu Japońskiego. To miejsce łączy elementy różnych typów ogrodów: brzegowego, spacerowego, herbacianego oraz suchego ‒ kamienno-żwirowego.
Park Szczytnicki ‒ idealne miejsce dla najmłodszych
Opisywane miejsce proponuje znacznie więcej najmłodszym odwiedzającym. Urokliwymi dróżkami i mostkami ukrytymi w najładniejszych wrocławskich parkach, np. Szczytnickim, zachwycą się wszyscy członkowie rodziny. Na dzieci czekają tu place zabaw ze zjeżdżalniami, huśtawkami i piaskownicami. Niewątpliwie atrakcją jest także karmienie kaczek i łabędzi ‒ mieszkańców tego obszaru.
Park Szczytnicki ‒ fauna i flora
To wrocławskie miejsce charakteryzuje różnorodność przyrodnicza. Możesz tu spotkać aż kilkadziesiąt gatunków zwierząt. Na pewno zobaczysz jeże i wiewiórki. W oddali możesz zauważyć sarny, lisy czy kuny. Mieszkańcami tego obszaru są także dzięcioły czy nietoperze.
Wielbicieli rzadkiej roślinności na pewno zachwyci flora Parku Szczytnickiego. Rośnie tu około 350 gatunków krzewów i drzew z całego świata, w tym gatunki chronione.
Park Południowy
Zdecydowanie jest jednym z najładniejszych miejsc na mapie Wrocławia. Park Południowy, zaliczany do krajobrazowych, ma do zaoferowania różnorodne atrakcje zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Najmłodszych na pewno zachwycą dwa place zabaw oraz ukryte między drzewami mostki z balustradą. Nieco starszym przypadną do gustu urokliwe alejki przeznaczone do spacerów i joggingu oraz duże polany, idealne na rodzinny piknik.
Co warto zobaczyć w Parku Południowym?
Już sam spacer po tym miejscu to sposób na relaks. Jeśli jednak poza podziwianiem dzieł natury, chcesz zobaczyć coś jeszcze, nic straconego. W Parku Południowym znajduje się:
- wykonany z brązu pomnik Fryderyka Chopina,
- zabytkowa altana Bendera, która jest świetnym punktem widokowym,
- taras widokowy Landsberga ‒ współzałożyciela tego wrocławskiego parku.
Park Tysiąclecia
To jeden z najmłodszych, a zarazem najładniejszych w mieście. Park Tysiąclecia składa się z części leśnej (nieustannie wzbogacanej o nowe gatunki roślin) i rekreacyjnej. W 2013 roku mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska wzięli udział w akcji „Przyjdź i posadź drzewo”, dzięki której powstała aleja dębów. To miejsce jest także idealne dla fanów uprawiania sportów. Do ich dyspozycji oddano dwa tory wrotkarskie (do jazdy szybkiej i miejskiej), siłownie, boiska do piłki nożnej i siatkówki plażowej, a także przestrzeń do gry w szachy.
Jakie jeszcze wrocławskie parki polecamy na spacer?
Wśród miejsc godnych polecania, poza powyżej opisanymi, warto wymienić także parki:
- Grabiszyński ‒ idealny dla właścicieli czworonogów (znajduje się tu tor przeszkód dla psów),
- Mikołaja Kopernika (Staromiejski) ‒ znajdujący się w samym sercu Wrocławia; przy jego głównej bramie zobaczysz fontannę z rzeźbą, a naprzeciwko niej usytuowana jest letnia scena teatru, zapraszająca mieszkańców i turystów na rozmaite pokazy i festiwale,
- Juliusza Słowackiego ‒ to miejsce, które idealnie łączy naturę ze zgiełkiem miasta. Będąc tutaj, powinieneś także zwiedzić znajdujące się obok Muzeum Narodowe i Muzeum Architektury.
Wybierz się na spacer do najładniejszych parków we Wrocławiu
Bez względu na to, który z tych terenów wybierzesz na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu, możesz być pewien, że zachwyci Cię swoją różnorodnością. Najładniejsze wrocławskie parki, np. Szczytnicki czy Południowy, to idealne miejsca na wypoczynek solo lub w gronie rodziny i przyjaciół o każdej porze roku.