Dolny Śląsk to miejsce pełne wyjątkowych atrakcji i zabytków, które często są związane z oryginalnymi lokalnymi legendami. Jednym z takich unikatowych miejsc, które warto odwiedzić podczas wizyty w okolicy, jest Mostek Pokutnic. To piękny punkt widokowy zlokalizowany na katedrze św. Marii Magdaleny, z którego rozciąga się widok nie tylko na Stare Miasto we Wrocławiu, ale także na okoliczne miejscowości i góry. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkiego o historii i legendzie mostu, a także o lokalizacji, godzinach wejść i cenniku.
Historia i wyjątkowa legenda Mostku Pokutnic — skąd wzięła się jego nazwa?
W miejscu, w którym obecnie znajduje się katedra św. Marii Magdaleny, pierwszy kościół powstał jeszcze pod koniec XI wieku, ale uległ zniszczeniu podczas najazdu mongolskiego w 1241 roku. Kolejny budynek wzniesiono w latach 1242-1248, ale nie opuszczały go nieszczęścia. Po pożarze z 1342 roku zdecydowano się na przebudowę i wzniesienie większego, późnogotyckiego kościoła z wykorzystaniem fragmentów dawnego budynku. Prace ukończono w 1362 roku, a poza górnymi kondygnacjami wież architektura przypominała współczesny kształt. Jednak w późniejszych latach, przede wszystkim pod koniec II wojny światowej, kościół wielokrotnie niszczono. Ostatecznie został on odbudowany w latach 1960-1970, również z wykorzystaniem oryginalnych materiałów.
Jeśli chodzi o Mostek Pokutnic we Wrocławiu (nazywany również Mostkiem Czarownic), historia i legenda sięgają XV wieku, kiedy po raz pierwszy w pismach pojawiła się wzmianka o istnieniu łącznika między wieżami katedry św. Marii Magdaleny. Kładka znajdowała się na wysokości 45 metrów i oprócz praktycznej funkcji ułatwiającej przemieszczanie się po katedrze stała się pięknym punktem widokowym. Według niektórych źródeł często grywała na niej orkiestra. Jednak swoją nazwę zawdzięcza mrocznej legendzie, która wciąż pobudza wyobraźnię mieszkańców i turystów, a przy tym skłania do refleksji nad rolą i pozycją kobiety w ówczesnych czasach.
Legendy dotyczące Mostka Pokutnic są dwie, ale najpopularniejsza wersja mówi o historii młodej dziewczyny o imieniu Tekla, którą ojciec przeklął ze względu na „lekkomyślny” sposób jej życia. Tekla była zafascynowana zabawami, modnymi strojami i innymi rozrywkami. Nie interesowała jej wizja wyjścia za mąż ani pójścia do pracy. Klątwa ojca sprawiła, że Teklę umieszczono na moście łączącym wieże kościoła, a do jej obowiązków należało ciągłe utrzymywanie go w czystości. Pomogła jej dopiero czarownica Martynka, która widząc ogromne zmęczenie dziewczyny, poprosiła innego czarodzieja o zdjęcie klątwy.
Jak dostać się na Mostek Pokutnic?
Katedra św. Marii Magdaleny znajduje się w samym sercu Wrocławia przy ulicy Szewskiej. To bardzo bliskie sąsiedztwo zabytkowego Rynku, dlatego zwiedzenie tych dwóch atrakcji warto ze sobą połączyć. W innym przypadku do Mostka Pokutnic można dojechać tramwajami linii 3, 6 lub 7, wysiadając na przystankach Oławska lub Wita Stwosza. Warto jednak na bieżąco śledzić komunikaty MPK Wrocław i wakacyjne lub świąteczne rozkłady jazdy. Zmotoryzowani mogą zaparkować w okolicach Rynku lub przed nim i dojść do katedry malowniczymi uliczkami albo wyspami.
Aby wejść na Mostek Pokutnic, trzeba pokonać 247 schodów. Na miejscu nie ma windy. Dla zwiedzających przygotowano jednak ciekawe atrakcje, między innymi dodatkowe informacje o lokalnych legendach i historii katedry, z którymi można zapoznać się podczas wspinaczki na szczyt wieży. Wędrówka bywa męcząca, ale satysfakcja i widoki z góry wynagradzają cały trud i pozwalają szybko zapomnieć o obolałych nogach.
Ile kosztuje wejście na Mostek Pokutnic i w jakich godzinach jest on czynny?
Punkt widokowy w katedrze św. Marii Magdaleny jest czynny codziennie w godzinach od 10:00 do 20:00. To ważna informacja dla osób, które planują wycieczkę w długie weekendy lub święta. W przypadku takiej atrakcji jak Mostek Czarownic we Wrocławiu cennik można sprawdzić w kasach przed wejściem: bilet normalny kosztuje około 15 zł, a ulgowy około 10 zł. Ceny mogą jednak nieznacznie się różnić. Dochód ze sprzedaży jest przeznaczany na utrzymanie i renowację zabytkowej katedry.
Planując odwiedzenie tej atrakcji, warto pamiętać, że katedra nie prowadzi sprzedaży online. Dlatego, jeśli chcesz zobaczyć Mostek Czarownic we Wrocławiu, bilety kupisz bezpośrednio przed wejściem. Dobrze jest uwzględnić to w harmonogramie i mieć na uwadze, że w okresie świątecznym lub wakacyjnym do kas mogą być większe kolejki.
Dlaczego warto zwiedzić Mostek Pokutnic we Wrocławiu?
Dolny Śląsk zachwyca malowniczymi krajobrazami, górami i lokalnymi zabytkami. Z kolei z Mostka Pokutnic z wysokości 45 metrów rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na okoliczne atrakcje. Po wejściu na szczyt możesz podziwiać panoramę miasta z takimi lokalizacjami jak Rynek, Ostrów Tumski czy Plac Grunwaldzki. Z góry przy dobrej pogodzie widać również bardziej oddalone miejscowości, a także wyjątkowe lasy i szczyty gór. Co więcej, na Mostku Czarownic znajdziesz krasnale upamiętniające Teklę i Martynkę. Zachęcamy do wizyty w tym wyjątkowym miejscu, szczególnie podczas zachodów słońca.