• Historia wrocławskich krasnali – Property Apart

Stolica Dolnego Śląska to niezwykłe miasto. Mieszkańcy i turyści cenią je za szereg atrakcji, które ma do zaproponowania osobom w każdym wieku. Jedną z nich są wrocławskie krasnale. Chcesz poznać ich historię? Przeczytaj artykuł, w którym znajdziesz mnóstwo ciekawych informacji na temat tych oryginalnych figurek.

Historia wrocławskich krasnali

Obecnie jest ich kilkaset. Niektórzy twierdzą, że trudno je policzyć, bo codziennie pojawiają się nowe. Małe rzeźby przedstawiające krasnale istnieją we Wrocławiu od 2005 roku. Zyskały ogromną popularność wśród mieszkańców i odwiedzających, co sprawia, że liczba figurek nieustannie rośnie.

Historia ich powstania sięga lat 80. ubiegłego wieku. Początkowo pojawiały się w wersji malunków na plamach farby, którą milicja zamalowywała antykomunistyczne hasła i napisy. Były dziełem happeningowego ruchu ‒ Pomarańczowej Alternatywy – który w ten sposób chciał walczyć z absurdami komunizmu. Na wizerunek skrzatów składała się czapeczka we wspomnianym kolorze oraz kwiaty, które trzymały w ręce. Pierwsze dwa krasnale namalowano w nocy z 30 na 31 sierpnia 1982 roku ‒ jeden na Biskupinie, a drugi na Sępolnie.

Historia wrocławskich krasnali ‒ wersja dla maluchów

Powyżej opisane powstanie jednego z symboli Wrocławia, jakim są popularne już w całym kraju i poza jego granicami krasnale, jest znane niemal wszystkim dorosłym. Jeśli jednak chcesz opowiedzieć swoim pociechom jedną z kilku bajkowych wersji, postaw na opowieść o Chochliku Odrzańskim. Przypłynął on na tratwie do miasta, aby sprawiać mieszkańcom różnorodne psikusy (np. wsypywać sól do cukierniczek w kawiarniach i restauracjach). Wrocławianie nie lubili jego wybryków i poprosili krasnala o pomoc w złapaniu go. Udało się to krasnoludkowi o imieniu Życzliwek, który teraz wraz z przyjaciółmi pilnuje, aby zbój nie wrócił do miasta.

Inna z popularnych teorii głosi, że krasnale były pierwszymi mieszkańcami Wrocławia. Skrzaty chętnie pomagały ludziom przy codziennych pracach. To właśnie od ich imion powstały nazwy niektórych dzielnic miasta: Sępolno od Sępika, Szczepin od Szczepika, a Biskupin od Biskupka.

Wrocławskie krasnale ‒ symbol stolicy Dolnego Śląska

Nowe figurki powstają z różnorodnych okazji. Wygląd tych od dawna mieszkających na miejscu także może się zmienić w zależności od okoliczności, np. w trakcie pandemii COVID-19 skrzaty prezentowały się światu w maseczkach.

Są niewątpliwie symbolem miasta i pozytywnie wpływają na jego wizerunek. Co więcej, mają swoje święto. We wrześniu obchodzony jest Międzynarodowy Festiwal Krasnoludków. Wydarzeniu towarzyszy parada skrzatów, turniej gier planszowych, rozmaite warsztaty dla najmłodszych i wiele innych atrakcji.

W poszukiwaniu wrocławskich krasnali

Poszukiwanie figurek skrzatów w różnych dzielnicach miasta (zwłaszcza w centrum) to świetna propozycja zarówno dla mieszkańców miasta, jak i dla odwiedzających. Stała się jedną z atrakcji turystycznych, uwielbianą przez osoby w różnym wieku. Na szlak wrocławskich krasnali można wybrać się ze specjalną mapą (otrzymasz ją w punkcie informacji turystycznej) lub skorzystać z aplikacji. Oczywiście zrobienie sobie zdjęcia z wybranym krasnalem to obowiązkowy punkt każdej wizyty w stolicy Dolnego Śląska.

Gra Miejska śladem wrocławskich krasnali

Osoby odpowiedzialne za promocję miasta stworzyły wyjątkową grę terenową. W jej trakcie odkrywasz figurki krasnali, a przy okazji piękno miasta i jego historię. To świetna zabawa dla rodzin z dziećmi, a także pracowników rozmaitych firm. Spędzanie czasu w ten sposób to idealna propozycja na integrację.

Krasnale ‒ poznaj wyjątkowych mieszkańców Wrocławia

Choć skrzatów w mieście jest mnóstwo, a wielu mieszkańców czy turystów ma swoje ulubione figurki, poniżej przedstawiamy te, które według nas zasługują na szczególną uwagę.

  • Papa Krasnal ‒ pojawił się w stolicy Dolnego Śląska jako pierwszy; spotkasz go przy ulicy Świdnickiej, w miejscu, gdzie odbywały się demonstracje Pomarańczowej Alternatywy,
  • Strażnik, który przy ulicy Świętego Mikołaja pilnuje wejścia do świata skrzatów,
  • Patrolek, obecny przy wejściu do Komendy Wojewódzkiej Policji,
  • Więzień ‒ znajdziesz go za kratkami byłego zakładu karnego przy ul. Więziennej (oczywiście jest teraz jedynym osadzonym, bo budynek pełni dziś inną funkcję),
  • Kantorek, pilnujący wejścia do jednego z wrocławskich kantorów,
  • Głuchak i Ślepak, którzy pojawili się w mieście podczas kampanii Wrocław Bez Barier,
  • 100matolog ‒ skrzat znajdujący się przed Wydziałem Lekarsko-Stomatologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego,
  • Pacjent i Lekarz ‒ dwie figurki obok Przychodni Śródmieście,
  • Ossolinek ‒ mól książkowy umiejscowiony przed wejściem do Ossolineum,
  • Syzyfki, które ciężko pracują, aby przesunąć kulę znajdującą się na ul. Świdnickiej,
  • Krasnalowa Orkiestra Symfoniczna składająca się z wielu figurek z rozmaitymi instrumentami ‒ ten zespół zauważysz przy Narodowym Forum Muzyki.

Znajdź także inne wrocławskie krasnale

Jeśli zdecydujesz się na poszukiwanie opisanych wyżej figurek, na pewno po drodze spotkasz też inne skrzaty. Już teraz wybierz się na spacer z rodziną lub przyjaciółmi i poznaj historię krasnali ‒ wyjątkowych mieszkańców Wrocławia.